Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 8 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Niezapomniane XII Brewerie Toszeckie

W programie przygotowanym przez Centrum Kultury „Zamek w Toszku” przy wsparciu finansowym Powiatu Gliwickiego znalazł się m.in.: koncert  Przemysława Strączka, który wystąpił z chińską wirtuozką guzheng oraz sanxian. Koncert był kontynuacją promocji najnowsze płyty “Three Continents”. Muzykom towarzyszyła sekcja rytmiczna w składzie: Maciej Kitajewski – kontrabas i Tomas Celis Sanchez na instrumentach perkusyjnych. Uroczystego otwarcia wydarzenia dokonali burmistrz Toszka Grzegorz Kupczyk i zastępca dyrektora CK „Zamek w Toszku” Dominika Witkowska. Wśród osób, które zaszczyciły organizatorów obecnością byli Andrzej Kurek przewodniczący  rady powiatu gliwickiego, Krzysztof Klonek przewodniczący rady miejskiej w Toszku i Romana Gozdek rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Gliwicach.

Brak opisu obrazka

Wiele wydarzeń odbywało się równolegle, warto wszystkie krótko przypomnieć. W sali Peterswaldskiej oprócz koncertu Przemka Strączka, Teatr Deja Vu działający w CK „Zamek w Toszku” przygotował animacje teatralne w oparciu o jedną z najbardziej znanych legend toszeckich, czyli „Legendę o złotej kaczce”. Dziedziniec zamkowy, na którym co chwilę rozbrzmiewała średniowieczna muzyką, zamienił się w pole walk rycerskich. Chorągiew Ziemi Górnośląskiej wraz z przyjaciółmi po raz kolejny pokazała swój kunszt rekonstruktorski. Nie zabrakło pokazów tańca dawnego, historycznej kuchni, czy przymierzalni strojów. Radosna muzyka rozbrzmiewała także dzięki zespołowi Baltic Trio z Gliwic i Zespołowi Muzyki Dawnej Tibiarum Scholares z CK „Zamek w Toszku”. Mirosław Łysakowski wygłosił prelekcję „Święta Hildegarda z Bingen i jej zalecenia dietetyczne”, zaś Anna Żukowska podzieliła się swą wiedzą z zakresu „Modowych trendów średniowiecza”. Prawdziwą gratką okazały się „Małe dramaty rycerskie” Pierre’a – Henri Cami w wykonaniu Teatru Magazyn MDK Gliwice, którym kieruje Aleksander Smoliński.  Na tych, do których bardziej przemawia obraz niż muzyka czy słowo, czekały wystawy: „Moc dziedzictwa” - wystawa poplenerowa Związku Polskich Artystów Plastyków Polska Sztuka Użytkowa, fotografie Andrzeja Kryzy „Zamki na Szlaku Orlich Gniazd” i fotografie Jana Turkiewicza „Nisko, czyli z pokorą”, prezentowane w Kawiarni Colonna.

Brak opisu obrazka

Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawowali: starosta gliwicki Waldemar Dombek, burmistrz Toszka Grzegorz Kupczyk i Śląska Organizacja Turystyczna. W gronie patronów medialnych: Nowiny Gliwickie, Tuba Gliwic, telewizja TVT, Strzelec Opolski, zamki –gotyckie.pl, www.slaskie travel.pl

Brak opisu obrazka

Dominika Witkowska

Wersja XML