Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 8 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Spotkanie robocze na Łotwie

 

SPOTKANIE ROBOCZE NA ŁOTWIE

25-29 WRZEŚNIA 2012R.

Pierwsze w tym roku spotkanie robocze w ramach projektu Comenius "The language of art" odbyło się na Łotwie. Grupa uczennic oraz nauczycielki Szkoły Podstawowej w Toszku pokonały kilkaset kilometrów i po uciążliwej podróży dotarły do Rygi.

Alsunga, gdzie znajduje się partnerska placówka, to niewielkie miasteczko nad Morzem Bałtyckim. Tu mieści się szkoła, przedszkole i zamek. Szkoła zachwyciła wielkością i powitaniem w 6 językach. Na boisku znajduje się nawet wieża strażacka. Przed szkołą co roku uczniowie układają dywan kwiatowy. W tym roku też uczestnicy projektu mieli wkład w tym przedsięwzięciu w postaci napisu COMENIUS. W przestronnym i kolorowym przedszkolu powitały wszystkich rozśpiewane dzieci. Burmistrz miasta przedstawił historię miasta oraz związki właścicieli zamku z Polską.

Następne dni to wycieczki po okolicy, nad morze i poznawanie historii regionu. Malownicze miasteczka i wioski urzekły goszczących historycznymi domkami, pięknymi ogrodami i ciekawą historią. W Kuldidze uczestnicy projektu  podziwiali najszerszy wodospad w Europie, w Rydze dane im było wejść do Parlamentu oraz zwiedzić ponad stuletnie ZOO.

Podczas spotkania uczniowie uczestniczyli w licznych warsztatach - w szkole, muzeum i warsztacie garncarskim. Wykonali wiele przedmiotów użytkowych i artystycznych - odlewy gipsowe twarzy i dłoni, gliniane przedmioty, woskowe breloczki, wzory tradycyjnych strojów regionalnych. Była również okazja do prezentacji poszczególnych szkół - tym razem Szkoła w Toszku prezentowała regionalne święta i festyny - grupa pokazała obchody dożynkowe.

Najwięcej emocji wzbudził Jarmark Świętego Michała obchodzony corocznie w Alsundze. Wśród licznych kramów uczestnicy dokonali udanych zakupów, spróbowali swoich sił i zręczności w kilku grach zręcznościowych, raczyli się lokalnymi przysmakami i watą cukrową, ale największe wrażenie zrobił nas występ tancerzy prezentujących narodowe tańce łotewskie. Wieczorem wszyscy szaleli na dyskotece szkolnej, a pełen wrażeń wieczór zakończyła parada przy blasku księżyca  i pochodni. 

Pełni żalu uczniowie toszeckiej szkoły pożegnali gościnną Alsungę obiecując sobie i innym, że jeszcze tam wrócą.

M.R.

 

 

 


 

Wersja XML