Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 8 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Wojciech Kuczok na toszeckim Zamku

Początki fascynacji literaturą, czasy szkolne, pierwsze dzieła pisane do szuflady (które wciąż tam są), osobiste lektury, a także literackie proporcje wątków autobiograficznych i fikcyjnych, doświadczenia scenarzysty, sportowego felietonisty i speleologa - były głównymi wątkami poruszanymi podczas rozmowy ze znakomitym współczesnym pisarzem. Atmosferę spotkania tworzyła także swobodna postawa Gościa, który dzielił się swoimi poglądami, ocenami i wiedzą bez patosu i z dystansem do prezentowanych treści, ale także do siebie samego.

Literackiego bakcyla zaszczepił w nim ojciec poprzez różnego rodzaju opowiadania i kalambury w czasach dzieciństwa. W szkole - podobno - niespecjalnie się wyróżniał. Licealny polonista Kuczoka (z chorzowskiego „Słowaka”), kiedy ten otrzymał w roku 2004 prestiżową nagrodę literacką, miał okazać niezrozumienie i dezaprobatę - przechowywane w nauczycielskim archiwum wypracowania Kuczoka nie potwierdzają bowiem jego potencjału literackiego. Dziś pisarz pracuje jednocześnie nad dwiema lub więcej rzeczami (książka, inny tekst, materiał prasowy…) i uważa to za stan naturalny, właściwy. Podobnie z lekturą - czyta kilka utworów jednocześnie. Realizując młodzieńcze marzenia, poświęca się zdobywaniu jaskiń, jest nawet odkrywcą kilku tego typu obiektów. Absolutnie ekskluzywnym elementem spotkania było czytanie prze Autora kilku fragmentów jego powieści „Czarna”, która ukaże się drukiem w maju 2017.

Przed nami kolejne spotkania w ramach „Zamkowych wieczorów z kawą i kulturą”. W kwietniu porozmawiamy z muzykiem - prof. Krystyną Krzyżanowską - Łobodą, w maju z reżyserem - choreografem - Rafałem Urbackim, a w czerwcu z pisarzem Tomaszem Sobanią, którego druga książka ma się ukazać właśnie w czerwcu.

JPEGPlakat

 

 

Wersja XML